Türk Eximbank, Dünya Bankasından 380 milyon euro kredi sağladı Yüzde 70’i KOBİ’lere kullandırılacak .

30.06.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türk Eximbank, Dünya Bankasından   380 milyon euro kredi sağladı  Yüzde 70’i KOBİ’lere kullandırılacak .

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaptığı yazılı açıklama: “Bu kapsamda ihracatçılarımıza 10 yıla varan vade ile kullandırılacak işletme sermayesi ve yatırım harcamalarının finansmanına yönelik yeni bir kredi penceresi açılacak” dedi. Türk Eximbank, Dünya Bankası garantisi altında bankalar konsorsiyumundan 10 yıl vadeli 380 milyon euro kredi sağladı.

Kredinin maliyeti 6 aylık euroibor artı %2.83 oldu. Pekcan kredinin benzer vadede bir eurobond ihracına göre daha uygun maliyetle sağlandığına dikkat çekti. Kredi ihracatçılara 10 yıla varan vade ile kullandırılacak işletme sermayesi ve yatırım harcamalarının finansmanında kullanılacak.

Pekcan, Dünya Bankası’nın 12 Haziran 2020 tarihinde onayladığı azami 250 milyon euro tutarında garanti ile toplam 500 milyon euro finansman yaratılması çerçevesinde, Türk Eximbank’ın ilerleyen dönemde 10 yıla kadar vadeli 120 milyon euro daha kaynak oluşturmasının da mümkün olacağını ifade etti.

Anlaşması 26 Haziran’da imzalanan krediye Dünya Bankası Grubu üyesi olan International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) anapara tutarının %50’sine garanti sağladı. Krediye Standard Chartered Bank, ING Bank ve Societe Generale katıldı.

YÜZDE 70’İ KOBİ’LERE KULLANDIRILACAK

Söz konusu kredinin tamamının Türk Eximbank’ın yeni sürdürülebilirlik süreci kapsamında değerlendirileceğini anlatan Pekcan, “Kredinin %70’i KOBİ’lerin finansmanında kullandırılacak. Bu kapsamda yeni ihracatçılar üzerinde yoğunlaşılmasını hedefliyoruz. Kredinin en az yüzde 10’u da cinsiyet eşitliği prensibiyle Dünya Bankası ile geliştirilen yeni “Kadın Katılımı” tanımı kapsamında değerlendirilecek firmalara kullandırılacak.” dedi.

Pekcan, Dünya Bankası’nın 12 Haziran 2020 tarihinde onayladığı azami 250 milyon euro tutarında garanti ile toplam 500 milyon euro tutarında finansman yaratılması çerçevesinde, Türk Eximbank’ın ilerleyen dönemde benzer yapıda 10 yıla kadar vadeli, uygun maliyetli, 120 milyon euro daha kaynak oluşturmasının da mümkün olacağını ifade etti.

Yasin Özavcı (2020)

 

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz