Bakan Fahrettin Koca’dan Diyarbakır açıklaması

04.12.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bakan Fahrettin Koca’dan Diyarbakır açıklaması

Koronavirüs vaka sayısı her geçen giderek artarken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır, Hatay, Antalya ve Trabzon il sağlık müdürleriyle video konferans yöntemiyle bir araya geldi. İllerdeki vaka artışına ve yoğun bakım doluluk oranlarını değinen Koca, “Diyarbakır’da sabit artış var, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70” dedi. Öye yandan tedbirler kapsamında akşam saat 21.00’de başlayacak olan sokağa çıkma kısıtlaması, 7 Aralık Pazartesi saat 05.00’e kadar devam edecek.

Çinin Wuhan kentinden çıkarak dünyanın dört bir tarafına yayılan Koronavirüs pandemisinde vaka sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’de vaka sayılarını kontrol altında tutabilmek için yeni tedbirler devreye sokulurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  bu kapsamda il sağlık müdürleriyle video konferans yöntemiyle bir araya geliyor.  En son Diyarbakır, Hatay, Antalya ve Trabzon il sağlık müdürleriyle görüşen Bakan Koca, görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Koca, “Ayrı ayrı yaptığımız online toplantılarda, bu illerin durumlarını değerlendirdik. Yüksek risk devam ediyor” dedi.

‘Mücadele güç birliği ile kazanılır’

Paylaşımının devamında, illerdeki vaka artışına ve yoğun bakım doluluk oranlarına değinen Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Son bir haftada Hatay’da vaka artışı yüzde 100, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70, Antalya’da vaka artışı yüzde 100, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71, Trabzon’da vaka artışı yüzde 50, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75, Diyarbakır’da sabit artış var, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70. Bütün kurumlarımızla seferberlik zamanı. Sağlık çalışanlarının üzerindeki yükü azaltalım. Mücadele güç birliği ile kazanılır.”

Kısıtlama 7 Aralık saat 05.00’e kadar sürecek

Bu arada Kovid-19 tedbirleri kapsamında akşam saat 21.00’de başlayacak olan sokağa çıkma kısıtlaması, 7 Aralık Pazartesi saat 05.00’e kadar devam edecek. Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00 ila 17.00 saatleri arasında açık olacak. Fırın ve unlu mamul satış yerlerinde ise saat sınırlaması olmayacak. Restoranlar sadece paket servis yapabilecek. Vatandaşlar, ihtiyaçları için yürüme mesafesindeki bu işletmelere gidebilecek. Kısmi izinden, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındakiler yararlanamayacak. Şehirlerarası seyahatler sadece toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek. (Haber Merkezi)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz