Bakan Koca: Virüs kitlesel bulaşma döneminde

18.11.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bakan Koca: Virüs kitlesel bulaşma döneminde

Bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19 pandemisine ilişkin “Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti” dedi

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kurumların 2021 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, görüşmeler sırasında koronavirüs salgınıyla mücadeleye dair bilgilendirmelerde bulundu. İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerdeki artış trendinin neredeyse bütün ülkeye yayılmış¸ durumda olduğunu söyleyen Bakan Koca, “Bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz oldu. Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti. Bugün itibarıyla dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise, 1 milyon 326 bini geçti. Hali hazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor” dedi.

‘16 ayrı çalışma var’

“Görünen o ki, hayatımızı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız” diyen Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başlamıştır. Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde de faz çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen, bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir.”   Koca, önümüzdeki yıl 54’ü hastane olmak üzere 273 sağlık tesisini tamamlayarak, 13 bin 995 nitelikli yatak kapasitesini daha ülkeye kazandırmayı planladıklarını da söyledi. (Haber Merkezi)

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz