Dicle Nehri’nin kirlenmesinin önüne geçilecek

03.12.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Dicle Nehri’nin kirlenmesinin önüne geçilecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü’nün 93 milyon TL’ye mal edeceği, günlük 12 bin 453 metreküp kapasiteyle atık suları deşarj ederek Dicle Nehri’nin kirlenmesinin önüne geçecek olan Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kollekötrü projesinde çalışmalar başladı.

 

Çevreye duyarlı projelere imza atan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Bismil ilçesinde inşa edeceği Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kollektörü sayesinde Dicle Nehri’nin kirlenmesinin önüne geçecek. Yapım çalışmalarının start aldığı tesiste günlük 12 bin 453 metreküp atık su deşarj edilecek. Atık sular arıtma sisteminden geçtikten sonra Dicle Nehri’ne dökülecek.  Atıksu Arıtma tesislerinin sayılarını arttırmayı hedefleyen DİSKİ Genel Müdürlüğü, Avrupa Komisyonu Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında yaptığı projede Bismil ilçesinin belirlenen alanlarına toplam 10 bin metre kollektör hattı döşenecek. 2 yıl sonra tamamlanması hedeflenen proje, 93 milyon TL’ye mal olacak.

Tutşi: Çevre dostu projelere imza atacağız

Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kollektörü çalışmalarını Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Hamza Türkmen ile beraber inceleyen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, projenin kent için önemli bir yatırım olduğuna dikkat çekerek açıklamalarını şu şekilde sürdürdü,“Tesisimiz, ileri teknolojiyle donatılmış olacak. Proje tamamlandığında; Bismil ilçemizin atık suları toplanarak arıtma tesisine iletilecek ve arıtıldıktan sonra Dicle Nehrine deşarj edilecek. Bu sayede bölgemizin can damarı olan Dicle Nehri’nin kirlenmesini engelleyeceğiz. Çevre dostu projelere imza atacağız. Yaptığımız çalışmalarla kentimizin birçok sorununa çözüm sunmaya gayret ediyoruz.” (Haber Merkezi)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz