‘Diyarbakır’a acilen AMATEM açılmalı’

14.11.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Diyarbakır’a acilen AMATEM açılmalı’

Yeşilyıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkanı Yahya Öğer, pandemi sürecinde çocuklarda ve kadınlarda uyuşturucu madde kullanımının arttığını vurguladı. Diyarbakır’da yapımı devam eden AMATEM’in pandemi hastanesi olarak kullanılabilecek olmasını da eleştiren Öğer, “AMATEM açılmayıp pandemi hastanesi olacaksa bile devletimiz acilen Diyarbakır’da atıl durumdaki kamu binalarını bağımlılıkla mücadele merkezlerine çevirmelidir” dedi.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan KOVİD-19 pandemisiyle beraber uyuşturucu madde kullanımında artış yaşandı. Son dönemlerde artan narkotik operasyonlarına rağmen uyuşturucu madde üretim ve tüketimi yükselmeye devam ediyor. Pandemi sürecinde madde kullanımına dair konuşan Yeşilyıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkanı Yahya Öğer, süreç ile birlikte uyuşturucu madde kullanımının arttığını, kullanıcı profilinin de değişime uğradığını söyledi.

 ‘Kadın kullanıcılar arttı’

Koronavirüs salgını ile birlikte madde kullanımında ciddi yükseliş yaşandığını belirten Öğer, şu ifadeleri kullandı: “Pandemi ile beraber hem dünyada, hem de Türkiye’de ciddi manada tütün, alkol ve madde kullanımı artarak profil değişikliği yaşandı. Daha önce gençlerin kullandığı profil olarak görüyorduk şimdi ise orta yaşta ve çocuklarda kullanım oranı arttı. Kadın kullanıcı sayısı düşüktü şimdi ise kadın kullanıcı sayısında artma görüyoruz.”

Gençlerin yüzde 35’i madde kullanıyor

Öğer, yapılan araştırmalara göre gençlerde uyuşturucu madde kullanımının arttığını belirterek, “9-10 yaşındaki çocukların maddeye ulaşım sağladığı ve madde kullandığına dair veriler var. Yakın zamanda Yeşilay tarafından paylaşılan rakamlara göre; genç kesimin yüzde 35 civarında bir kez bile olsa madde kullandığı belirlenmişti. Türkiye ve dünyanın tamamında madde bağımlılığı giderek artış gösteriyor.” dedi.

‘Oranlar gerçek sayıları yansıtmıyor

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TÜBİM) tarafından yapılan araştırmada her 100 kişiden 3’ünün madde bağımlısı olduğuna dikkat çeken Öğer, “TUBİM tarafından yakın zamanda yapılan araştırmaya göre Türkiye’de ortalama 3,2 civarında madde kullanıcısı olduğundan söz ediliyor. Her yüz kişiden birinin madde kullandığı anlamına geliyor ancak bu oranlar gerçek sayıları yansıtmıyor. Araştırmalarda soruları cevaplayan kullanıcılar çevresel faktörlerden dolayı ‘kullanmadıklarını’ söylüyorlar. Hastane, tedavi merkezi ve danışmanlık merkezlerinin oranlarına baktığımızda araştırmalarda belirlenen sayılardan çok daha yüksek tablolarla karşılaşıyoruz” şeklinde konuştu.

‘TÜİK, bağımlılık araştırması yapmada eksik kalıyor’

Bağımlılık ile ilgili kamuoyu araştırmalarının yapılmamasını eleştiren Öğer, “TÜİK ne yazık ki madde bağımlılığı konusunda saha araştırması yapmıyor. TÜİK, bağımlılık araştırması yapmada yetersiz kalıyor. Tütün, alkol ve madde kullanımının oranı, yaş grupları, zarar görenlerin sayısını belirtecek araştırmalar yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

‘Sağlık politikasında madde kullanımıyla mücadele ilk sıralarda değil’

Madde kullanımı tedavisinin Türkiye’de zorlukla yürütüldüğüne değinen Öğer,  “Madde kullanımı tedavisi Türkiye’de zorluklarla yürütülüyor. Türkiye’nin sağlık politikasında madde kullanımına karşı mücadele vermek ilk sıralarda değil. Özellikle pandemi süreci nedeniyle bağımlılık tedavisi daha gerilere ertelendi. Bağımlılıkla mücadelenin sağlık alanında ilk sıralarda yer alması gerekiyor. Toplum olarak yangın çıkmadan önce önlem almayıp, yangın çıktıktan sonra feryat ediyoruz. Oysaki bağımlılık nedeniyle can kaybı yaşamadan önlemler alınmalıdır. Sağlık Bakanlığı’na bağlı AMATEM ve ÇEMATEM var. Bu merkezler yenilenmeli, programlar revize edilmeli, kapasiteler genişletilmeli ve her şehirde olmalıdır. Aile hekimliği bünyesinde tüm il ve ilçelerde birimler oluşturulmalıdır” dedi.

‘Diyarbakır’a acilen AMATEM açılmalı’

Diyarbakır’da yapımı devam eden AMATEM’in ihtiyaç halinde pandemi hastanesi olarak kullanılabilecek olmasını eleştiren Öğer, “Diyarbakır’da yıllardır AMATEM inşaatı sürüyor. Konuya dair İl Sağlık Müdürlüğü ile görüştük ve merkezin açılmasının gerektiğini söyledik. Peyzajın devam ettiğini ve sonra açılacağını söyledi. Ancak KOVİD-19 nedeniyle yapılan AMATEM’in pandemi hastanesine çevrilmesine yönelik çalışma var. AMATEM açılmayıp pandemi hastanesi olacaksa bile devletimiz acilen Diyarbakır’da atıl durumdaki kamu binalarını bağımlılıkla mücadele merkezlerine çevirmelidir. Diyarbakır’a acilen AMATEM açılması gerekiyor” diye konuştu.

‘Çevre iller hasta kabul etmiyor’

Bağımlı bireylerin tedavi görmek için Elazığ, Gaziantep ve Malatya’ya yönlendirildiğini ancak pandemi nedeniyle hastanelerin yetersiz kaldığını vurgulayan Öğer, şöyle konuştu: “Diyarbakır’da pandemi sürecinden önce Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi ve Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde bağımlılıkla mücadele noktasında atanmış 2 psikiyatrist vardı ve ayaktan tedavi yapılıyordu. Ancak pandemi nedeniyle aksamalar yaşandı. Diyarbakır’da hastalar Elazığ, Gaziantep, Malatya’ya gönderiliyordu ancak pandemi nedeniyle kapasitelerin yetersiz kalmasından dolayı hastalar şuan kabul edilmiyor. Bağımlı bireyler kolaylıkla tedaviye ikna olmuyorlar. İkna edildikleri zaman en yakın merkezde tedaviye alınmaları gerekiyor ancak Diyarbakır’da merkez olmadığı için hastalar başka şehirlere gidince ekonomik sıkıntılar yaşadıkları için tedaviyi reddediyor.”

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz