Diyarbakır’da esnaf destek bekliyor!

09.12.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Diyarbakır’da esnaf destek bekliyor!

Diyarbakır’da hafta sonu kısıtlamaları nedeniyle esnaflar zorda. En çok alışverişin yapıldığı hafta sonu kapalı olan işletmeler, ekonomik olarak mağduriyet yaşarken, devletin esnafa destekte bulunmasını talep ettiler.  Hafta sonu kısıtlamalarından kaynaklı devletten destek talebinde bulunan Diyarbakır esnafı, Tigris’e konuştu. Pandemide ikinci dalga başlarken, salgını kontrol altına almak için tedbirler de sıkılaştırıldı. Hafta içi akşam saatlerinde yapılan kısıtlamalara hafta sonu tam gün kısıtlanmaları da eklendi.

‘6 milyon Suriyeliyi besliyorsan esnafına da sahip çık’

Sur esnaflarından Sedat Kaya, kısıtlama döneminde devletin esnafa sahip çıkması gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu: “Devletten tabii ki, beklentim var. Devletten başka kimden ne bekleyeceğim ki? Diğer ülkeler nasıl bu süreçte esnafına krediler veriyor, destek sunuyor, hibe veriyorsa bizim devletimiz de esnafına destek vermelidir.  Pandemi sürecidir, tedbirler için tamam kapatalım dükkanımızı ama bu süreçte kiralar alınıyor, vergiler ödeniyor. İşçiler mağdur, esnaf mağdur ama sahip çıkan yok. 6 milyon Suriyeliyi besliyorsan esnafına da sahip çık. Biz vatandaş değil miyiz, vergimizi ödemiyor muyuz? Askerlik yapıyoruz, her şeyimizi veriyoruz, bize sahip çıksınlar. Ben bu ülkenin vatandaşıyım, başka ülkeden yardım isteyebilir miyim? Kendi devletimden yardım isterim. Başka kimseden beklentimiz olmaz ki. Kendi vatanımdan, kendi devletimden isterim.”

‘Geçinmek zorunda olan insanların talepleri karşılanırsa daha güzel olur’

Sur’da bir dönercide çalışan Özkan Ulam,  esnafın mağdur olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Pandemi süreci ve aslında toplum da bu sürece tam anlamıyla uymuyor. Hala maskesiz gezenler var, sosyal mesafeye uymayan insanlar var ve bunlardan ister istemez salgın artıyor. Hastalık artınca kısıtlamalar oluyor ve esnaf olarak bundan çok etkileniyoruz. Hafta sonu kısıtlamaları oluyor ve en çok iş yaptığımız hafta sonları kaplıyız. Asgari ücretle çalışan, ailesini geçindirmeye çalışan insanlarız.  Tabii ki toplum sağlığı için kısıtlamalar yapılsın. Bun diyecek bir şeyimiz yok ama kısıtlamaları alırken, bazı şeyleri de göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Sonuçta insanlar mağdur oluyor. Geçinmek zorunda olan insanların talepleri karşılanırsa daha güzel olur. Bu süreçte sırt sırta verirsek, bir bizden bir devlet büyüklerinden bu salgını atlatırız.”

‘Bu şekilde devam edebileceğimizi sanmıyorum, kapatabiliriz’

Hafta sonu kısıtlamalarının esnafı zor durumda bıraktığına vurgu yapan genç bir işçi olan Berivan Barlas, şunları söyledi: “Biz zaten hafta sonu iş yapıyoruz. Bütün gelirimiz hafta sonu yaptığımız işten sağlanıyor. Çünkü hafta sonları insanlar izinli olduğu için alışverişe çıkabiliyorlar. Hafta sonları da kapalı olunca biz iş yapamıyoruz. Hafta içi ise iş yapamıyoruz. Hafta içi hafta sonu yaptığımız işin en fazla üçte birini yapıyoruz. Hafta sonu kısıtlamaları sürecinde esnaflar desteklenmelidir. Çünkü bu şekilde nereye kadar gidebiliriz bilmiyoruz. Bu şekilde devam edebileceğimizi sanmıyorum, kapatabiliriz.”

‘Pandemi için para dağıttılar, başvurdum ama çıkmadı’

Sur’da 22 yıldır çay ocağı işleten Serhat adlı genç esnaf, işlerinin gittikçe kötüye gittiğini ve kısıtlama sürecinde asgari ücretin de altında bir gelire gerilediğini belirterek, şunları söyledi: “Genelde ne sıkıntı varsa biz esnaflarda da aynı sıkıntı var. Bundan önce de 4 ay kapatma oldu. Çalışma gün sayımız düştü. Şuan haftanın 5 günü saat 16:00’ya kadar çalışabiliyoruz. Saat 9’a yetişmek için esnaflar dükkanlarını erken kapatıyorlar ve haliyle biz de kapatmak zorunda kalıyoruz. Halihazırda zaten pek bir kazanç kalmamıştı ve bu süreçte kazancımız daha da düşüyor. Biz zaten hafta sonları çok iş yapıyorduk ama şimdi en az bir kişinin aylığına denk gelecek bir kaybımız var. Hafta sonları halk daha çok dışarı çıktığı, alışveriş yaptığı için, hafta sonu kısıtlamaları esnafı çok etkiliyor. Şuan dükkanı boş açıp boş kapatıyoruz. İşlerimiz yüzde 50 azaldı. Destek bekliyoruz ama yok. Daha önce de pandemi için para dağıttılar, başvurdum ama çıkmadı.”

‘Bana kredi vermediler ama torpili olanlara verdiler’

Sur’da 43 yıldır esnaflık yapan Mehmet Aras, esnafların pandemi sürecinde yaşadığı sıkıntılara ilişkin şöyle konuştu: “Esnafın durumu vahim. Esnaf ekside gidiyor. Bazen siftah etmeyen esnaf var. Esnafın zaten durumu iyi değildi ve bu hastalıktan dolayı daha da kötüleşti. Esnaf bir tek hafta sonları iş yapabiliyordu ama artık o da yok ve durum daha da kötü. Sene 90’dan beri vergiye tabi olan bir esnafım. 5 sefer Halk Bankası’na gittim ama 25 bin TL limitli kredi yardımını vermediler. Bazı nedenlerden dolayı sicilim biraz zedelenmişti. Sonra sicili de problem etmeyeceğiz, kredi vereceğiz dediler ama ben şahsen kredi almadım. Bana kredi vermediler ama torpili olanlara verdiler. Zengin olanlar kredi aldı ama benim gibi ihtiyacı olan bir esnafa kredi vermediler. Ayırma var. İhtiyacı olan değil ihtiyacı olmayana verdiler. Esnafın durumu iyi değil ve esnafa teselli için 50-100 bin TL destek verilmeli.”

Hafta sonu kısıtlamaları için esnafa destek verilmeli

Sur’da tatlıcılık yapan bir işletmenin çalışanı olan Nurşin Sarıpolatı ise hafta sonu kısıtlamalarına ilişkin şöyle konuştu: “Hafta sonu kapalı olmasından dolayı çok zararımız var. Hafta sonu ve hafta içi aynı parayı kazanmıyoruz. Hafta sonu kapatma oluyorsa da devletin esnafa yardımda bulunmasını istiyoruz.”

İlgili Terimler : , , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz