‘Dr. Gökalp’in tutukluluğuna bir an önce son verilsin’

04.12.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Dr. Gökalp’in tutukluluğuna bir an önce son verilsin’

TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in tutuklanmasına tepki gösteren meslek ve insan hakları örgütleri, “yaşanan hukuksuzluğun bir an önce telafi edilmesi” çağrısı yaptı

 

Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TIHV) Diyarbakır Temsilciliği ve Hak İnisiyatifi, Türk Tabipler Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in tutuklanmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Diyarbakır Tabip Odası’nda düzenlenen toplantıda konuşan oda başkanı Elif Turan,  pandemi koşullarında bulaş riskine rağmen gözaltı ve tutuklamaların yaşanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Turan, “Dr. Gökalp tanımadığını beyan ettiği bir yalancı tanığın ilk ifadelerinde yer almamasına rağmen TTB Merkez Konseyi üyesi olarak ‘savaş bir halk sağlığı sorunudur’ dedikleri için yargılandıkları dönemde, yalancı tanığın ilk ifadelerinden üç yıl sonra asılsız, hiçbir somut delile dayanmayan, sunulan resmi kurum belgeleri ile yalan olduğu açıkça kanıtlanan beyanları esas alınarak tutuklanmıştır” dedi.

‘Dr. Gökalp tutukluluğuna bir an önce son verilmeli’

Bu tür ifadelerin Yargıtay, Anayasa Mahkemesi gibi kurumlar tarafından kanıt değeri taşımadığına yönelik kararlarına rağmen tutulmanın gerçekleştiğine dikkati çeken Turan, Gökalp’in mesleki etiğine bağlı aynı zamanda insan hakları örgütlerinde çalışmalar yapan bir hak savunucusu olduğunu ifade etti. Ülkede hüküm süren antidemokratik, haksız-hukuksuz uygulamalar yaşandığını savunan Turan, bunun bir örneği olarak yapılan tutuklamanın aynı zamanda mesleki örgüt özerkliğine de bir saldırı olduğunu ileri sürdü. Bu operasyonun aynı zamanda TTB ve sivil toplum örgütlerine yapılan saldırıların da devamı olduğunu iddia eden Turan, Dr. Gökalp tutukluluğuna bir an önce son verilmesi çağrısı yaptı.

Aydın: Hukuksuz demek bile az

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın da, mesleğinin yanı sıra hak savunuculuğu yapan birçok insanın bu tür operasyonlarda kurban seçildiğini savundu. Son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan bu tür operasyonlar için hukuksuz demenin bile az kalacağını belirten Aydın, “Ortada suç ve ceza bağlamında yürütülen bir operasyon yoktu. Operasyon son derece basit iddialar üzerine bina edildi. Bu operasyondan bir süre sonra iki meslektaşımızın kovid testi pozitif çıktı. Muhtemelen bu virüsü gözaltı sırasında kaptılar. Bu operasyonda bir yandan hukuksuzluk bir yandan da sağlıklı yaşama hakkını ihlali vardı. Hekimlere bu kadar yoğun ihtiyaç duyulan bir zamanda bir hekimin cezaevine konulması büyük bir ayıptır. Bu ayıbın kısa bir zamanda giderilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kulandı.

Zeytun: Hukuksuzluk üretildi

İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Abdullah Zeytun ise mesleğinin gereğini yapmanın soruşturma konusu olmanın son mağdurunun Şeyhmus Gökalp olduğunu ifade etti. DTK soruşturmasının başladığı günden bugüne kadar çok sayıda hukuksuzluk örneği ürettirildiğini ileri süren Zeytun, yargının evrensel hukukun emsal kararlarını da dikkate almadığını savundu. Gökalp’ın suçlandığı olayları resmi evraklarla çürütmesine rağmen tutuklandığını belirten Zeytun, yaşanan bu ağır hukuksuzluğun bir an önce giderilmesinin hukuki bir zorunluluk olduğunu söyledi. (Haber Merkezi)

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz