Ebedinoğlu: Vali Karaloğlu mevcut durumumuzu ortaya koydu

15.11.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Ebedinoğlu: Vali Karaloğlu mevcut durumumuzu ortaya koydu

İl Valisi Münir Karaloğlu’nun eleştiri konusu haline gelen işsizlik açıklamasına ilişkin konuşan DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Vali beyin açıklamalarının çarpıtılmasını doğru bulmadığını söyledi. Ebedinoğlu, “Sayın İl Valimiz Karaloğlu’nun, ‘mesele işsizlik değil; mesele mesleksizliktir, onun için işsizlerimize meslek öğretmek durumundayız’ demesi mevcut durumumuzu en iyi şekilde ortaya koymuştur” dedi

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, ev sahipliğini kendilerinin yaptığı ‘Mesleki Eğitim Seferberliği Programına’ katılan ve burada eleştiri konusu haline gelen Vali Münir Karaloğlu’nun Diyarbakır’daki işsizlik açıklaması hakkında konuştu. Diyarbakır’da ciddi anlamda bir kalifiye eleman sıkıntısının olduğunu ifade eden DESOB Başkanı Ebedinoğlu, “Yüzde 65 oranında genç bir nüfusa sahip kentimizde kalifiye eleman sıkıntısını gören Sayın Valimiz, ‘mesele işsizlik değil; mesele mesleksizliktir, onun için işsizlerimize meslek öğretmek durumundayız’ demesi mevcut durumumuzu en iyi şekilde ortaya koymuştur” dedi.

‘4 binin üzerinde öğrencimiz liseye kaydını yapmamış’

Diyarbakır’ın yüzde 65’i genç olan bir nüfusa sahip olduğunu hatırlatan Ebedinoğlu, “Genç nüfusumuza rağmen gerçekten birçok alanda esnafımız ciddi anlamda kalifiyeli eleman arıyor. Şu anda sanayi sitelerinde, metal sanayideki bir demirci de kaynakçı arıyoruz. Bunun gibi mesleklerde şuanda kalifiye eleman arıyoruz fakat bulamıyoruz. Öte yandan işsizim diyen birçok insanımız var. Mesela 2020 yılında ortaokulda mezun olan 4 binin üzerinde öğrencimiz liseye kaydını yapmamış. Bunların çoğu boşta yani vasıfsız kalacak. Bilindiği üzere çıkan yeni bir yasada, ortaokul mezunu bir gencimiz, imalat ya da hizmet sektöründeki bir işletmede çalıştığında, 4 yıl boyunca hem işletmeden 5 gün çalışarak, maaşını alacak, meslek öğrenecek, öğrendiği bu meslekten dolayı çıraklık ya da ustalık belgesini alacak ve 1 günde okulda alacağı teorik derslerle lise diplomasını alacak. Hatta aldığı o lise diploması ile Üniversite sınavına bile girebilecek. Sayın Valimizin aslında burada anlatmak istediği tam da budur.” diye konuştu.

‘Eğitim seferberliğiyle ilgili çok önemli bir adım’

“Sayın valimizin bu çağrısının, geleceğimizle ve eğitim seferberliğiyle ilgili çok önemli bir adım olduğunu belirtmek istedim” diyen Ebedinoğlu şunları söyledi;

Hatta bunun örneğini şöyle verebilirim; Vali Bey görev yaptığı Antalya’da bin civarında olan mesleki eğitim lisesi kayıtlarını bir yılda 7 binlere çıkardı. Bu verileri Antalya ESOB’tan aldık. Şuanda Diyarbakır’da meslek lisesi kayıtları bin 200’dür. Oysa halen esnaflarımızın yanında çalışan on binlerce ortaokul mezunu gencimiz var. Bütün esnafımıza, çalışanlarımızın kalifiyeli olması için hem maaşını alacak hem de okullu olacak. Vali bey’de fırsatın oluşması için bu açıklamayı yapmıştır. Vali bey’in açıklamalarının çarpıtılmasını doğru bulmuyorum.” (Haber Merkezi)

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz