‘Elektrik, su ve doğal gaz bedelleri 6 ay faizsiz ertelensin’

30.11.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Elektrik, su ve doğal gaz bedelleri 6 ay faizsiz ertelensin’

Kovid-19 pandemisi nedeniyle zor günler geçiren özel sektörün durumuna ilişkin açıklama yapan Diyarbakır İş Konseyi, elektrik, su ve doğal gaz bedellerini en az 6 ay faizsiz ertelenmesini talep etti

Koronavirüs pandemisi nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşamaya başlayan özel sektörün durumuna dikkat çeken Diyarbakır İş Konseyi, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Gerek kamu, gerekse de özel bankaların ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik daralmayı dikkate alarak özel sektörü törpüleyen değil, destekleyen bir uygulama içerisinde olmalarını bekliyoruz. Bankalar değişken faiz uygulamasına son vererek, daha düşük ve daha uzun vadeli kredi imkânlarını biz iş camiasına sağlamalıdırlar” denildi.

‘Kamu ve Özel Kurumlar desteklerde daha duyarlı davranmalı’

Esnafların desteklenmesi için kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sadece merkezi hükümetin değil, yereldeki kamu ve özel sektör marifetiyle hizmet veren kurum ve kuruluşlarının da desteğine ihtiyaç duyulduğunu kamuoyunun bilmesini isteriz. Başta kamu bankaları olmak üzere, özel bankalar, diğer finans kuruluşları, yerel yönetimler, kalkınma ajansları, enerji dağıtım şirketleri gibi kurum ve kuruluşların özel sektöre sunmakta oldukları hizmet ve desteklerde daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz.”

‘Uzun vadeli kredi ödemelerinde güçlük yaşanacak’

Açıklamada “Merkez Bankasının faiz oranlarını arttırması bankaların kredilendirme maliyetlerini arttırınca kredi faizleri yeniden düzenlendi ve değişken faiz uygulamasına geçildi. 6 ay öncesine kadar bireysel kredilendirme faizlerini %0,70 seviyelerinde sabit faiz uygulayan bankalar biz iş camiasını değişken faizli kredi kullanmaya zorlamaları kabul edilebilir bir uygulama değildir. Değişken faiz uygulaması zaten finansman sorunu yaşayan işletmelerin finans temin yükünü daha çok artıracak, kredi geri ödemelerinde güçlük yaşanacaktır.  Kısacası; gerek kamu, gerekse de özel bankaların ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik daralmayı dikkate alarak özel sektörü törpüleyen değil, destekleyen bir uygulama içerisinde olmalarını bekliyoruz. Bankalar değişken faiz uygulamasına son vererek, daha düşük ve daha uzun vadeli kredi imkanlarını biz iş camiasına sağlamalıdırlar” ifadeleri yer aldı.

‘6 ay faizsiz erteleme talep ediyoruz’

Finansal sorunların göz önüne alınıp 6 ay faizsiz erteleme talep edildiği belirtilerek  “Bölgemizin ve ülkemizin kalkınması ve yarınlarımıza daha güvenle bakabilmemiz için merkezi hükümetin yanı sıra, yereldeki kurum ve kuruluşların özel sektörü destekleyecek şekilde hizmet vermeler, elektrik, su ve doğal gaz bedellerini en az 6 ay faizsiz ertelenmelerini talep ediyoruz. En son alınan ek tedbirlerle hizmet sektörü başta olmak üzere birçok sektörün faaliyetlerinin minimum düzeye çekmiştir. Dolayısıyla kiracı durumunda olan esnaf ve diğer iş insanları kiralarını ödeyemez duruma gelmişlerdir. İşletmelerin tekrar içinde bulundukları finansman sorununu dikkate alarak ve sosyal devlet olmanın sorumluluğu ile kiracı durumundaki işletmelere 6 ay süreyle kira desteğinin sağlanması hususunu kamuoyunun takdirlerine saygıyla arz ediyoruz.” denildi. (Haber Merkezi )

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz