‘Esnafın psikolojisi bozuldu’

28.11.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Esnafın psikolojisi bozuldu’

20 Kasım’dan itibaren yeni Kovid-19 tedbirleri kapsamında restoran, lokanta, pastane gibi işletmeler sadece paket servis hizmeti vermeye başladı. Lokantacılar, Tatlıcılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Haşim Elkaan, kısıtlamalardan dolayı binlerce esnafın mağdur olduğunu ifade ederek, faizsiz kredi talebinde bulundu. Esnaf lokantaları ise üçüncü dalgayı kaldıracak güçlerinin olmadığını belirtti.

 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında alınan kararlar doğrultusunda yeni Kovid-19 tedbirlerinin uygulanması için valiliklere yeni genelge gönderildi. Bu kapsamda, 20 Kasım 2020 tarihinden itibaren restoran, lokanta, pastane gibi sadece paket servis hizmeti verebilecek. Yenigün Haber’e konuşan Lokantacılar, Tatlıcılar ve Kebapçılar Odası (DİLTO) Başkanı Haşim Elkaan, son genelge ile birlikte binlerce esnafın mağdur olduğunu ifade ederek, faizsiz kredi talebinde bulunduklarını dile getirdi. Diyarbakır’daki Esnaf lokantaları ise üçüncü dalgayı kaldıracak gücümüz yok dedi.

‘Faizsiz kredi talep ediyoruz’

Son genelge ile birlikte kısıtlamalardan dolayı binlerce esnaf ve çalışanın mağdur olduğunu vurgulayan Haşim Elkaan, şu ifadelere yer verdi:

“Esnaf olarak çok mağduruz. Bir yanda hastalık bir yanda ticaret. İkisini yan yana koyduğumuzda ikisi de ağır birer vaka. Resmi anlamda bu sürecin bize herhangi bir katkısı olmadı. İnanılmaz derecede telefon ve sitemler geliyor. Biz elbette ki değerlendirmeleri kendi çapımızda bir şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz ama ne kadar yeterli olur. Birçok ülkede uygulandığı gibi bizim ülkemizde de 15 ile 1 ay arasında toplumun tamamı kapatılsın. Tamamıyla bu hastalıktan kurtulalım daha sonra işimize gücümüze bakalım. Ancak çıkan genelgede iş yerlerinin belli saatlerde açılıp kapatılması bile kafamızı karıştırıyor. Bugün yüzde 80’e yakın işletme sahipleri, mülk sahipleri var. Kiralar akıl almaz derecede fazla. 5 bin TL’den başlayıp 10/15 bin TL’ye kadar kiralar var. Bu kiralar ödenemiyor. Elektrik desen borçlara takılmış Bağkur, SGK aynı şekilde. Bize faizli kredi verilmesin, faizsiz kredi talebinde bulunuyoruz. Faizsiz kredi geçmiş 10 yıl içerisinde uygulandı, bu dönem neden uygulanmadı. Önceki pandemi sürecinde 25 bin TL alındı ama 25 bin TL’nin de bize bir espirisi olmadı.”

‘Esnafın psikolojisi bozuldu’

Esnafın yaşamış olduğu mağduriyetlerden kaynaklı psikolojilerinin bozulduğunu ifade eden Elkaan, “Bu süreçte biraz daha sabredelim diyoruz ama sabreden biz, çeken biz, mağdur olan biz ne yapalım? Bu konuda devlet yetkililerinde gerekli destekleri bekliyoruz. Lokantada paket olayı bir yere kadar. Paket olayı deniliyor, çok basite alınıyor ama yüzbinlerce insan bundan dolayı mağdur. Biz hiçbir şey istemiyoruz. Devlet yetkilileri gelip alanımızda sadece dertlerimizi dinlesinler. Esnaf denildiği zaman rızkının peşinde olan, onbinlerce insanı çalıştıran, yüzbinlerce aileyi barındıran insanlarız, bize de yazık. Bugün ben iş yerimi kapatırım, ancak ben kapatınca bitmiyor. Yanımda çalışan insanların aileleri ne olacak?” şeklinde konuştu.

Üçüncü dalgayı kaldırabilecek gücümüz yok

Lokanta esnafı olan Mahsum Beyazçelik ise, “Virüsün ilk dalgasında üç aya yakın işyerimiz kapalı kaldı.  İkinci dalga işlerimizi yarı yarıdan daha az bir seviyeye düşürdü. Personel sayımızı düşürmek zorunda kaldık. Yemekte yaptığımızın sınırın altına düştük. Bu süreç bizi fazlasıyla etkiledi. Bu durumdan hiç memnun değiliz. Virüs, bütün mekanlar 15/20 gün kapatılırsa biter. Üçüncü dalgayı kaldırabilecek gücümüz yok.” diye kaydetti. (Haber Merkezi)

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz