Hamili kart yakinimdir, geri kalmışlığından Devletin performans sistemine geçişi.

26.07.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Hamili kart yakinimdir, geri kalmışlığından Devletin performans sistemine geçişi.

Hamili kart yakinimdir, geri kalmışlığından Devletin performans sistemine geçişi.

Gençlerin çoğu bu cümleyle tanışmamıştır, Cumhuriyetin ilk yıllarında okuma yazma oranının az olduğu Anadolu’da ilkokulu bitirip, Ankara tren istasyonunda inenlerin çoğunda bu karttan vardı. Genelde bir memleketin parti il başkanı, belediye başkanının veya kasabanın eşrafından birinden alınan kıymetli bir karttı, kartviziti elinde bulunduranın Ankara Ulus’da Anafartalar çarşısından alınmış enli bir kravat, kareli bir takım elbise alınır bakanlıklar semtinin yolu tutulurdu. Kapıcıdan icazet alındıktan sonra Pek çok kişiyi hazırola geçiren kahverengi çitalı içi bordo bezli panonun önünde el pençe divan durulurdu. Söze şöyle başlanırdı ‘’Pek bir muhterem kartvizit sahibinin muşmulagilin büyük oğlu pastacı Halil’in yakıniyim, sizlere selam ve hürmetlerini gönderdi’’ Tercümesi şuydu, sizde bizim kasabadan yetiştiniz, kartı gönderen Zerzevat zade ailesinden Rüstem Bey sizin Ankara’da iktisat okumanıza yardımcı  olduğundan bu borcu ödemenizin vakti geldi, diye anlatılan, kıyak geçilmesini isteyen bir nottu. Yakin, kesin, güvenilir gibi anlamları haiz bir kelimedir “kartı taşıyan güvendiğim kişidir, kendisine kefilim” anlamına gelir.

Peki kartı alan kişi ne yapardı? önce usulca masanın üzerindeki sumenin içine kartı koyar, Karsısındaki kişi kalbi lokomotif motoru gibi atmakta, gözleri yere bakmaktadır.  hasbel kader o makama gelmiş müdürün gözüne bakmakta çekinmektedir. Evrimini tamamlayamamış geniş kravatı iğreti olan aslında hiçbir is becerememiş,genelde ufku dar, cesaretsiz, onursuz insan düştüğü durumdan pek rahatsız değildir. Zengin veya çevresi geniş olanlara sığınıp çıkar sağlayabilecekleri durumlarda her kapıyı zorlayan tiplerdir.  Bakışları yere baksa da bana ‘’bak her an oyulabilirsin, beni bir işe yerleştir modunda beklemektedir. Müdür ikinci bir kart personel müdürüne yazar, Artık en pahalı poliçede hayat sigortasından daha değerli bir kağıttır, ismi ‘’devlet kapısıdır’’.bu kart’’Hamili kart yakinimdir’’ kartının ikinci ve son aşamasıdır.  iş bitirebilmenin tehdit unsuru olarak kullanıldığı o kişinin aklınca kibar bir tehdit versiyonu olduğu şüphesizdir. Gerçi bu anlattığım insanlar çoğu ya vefat ettiler veya emekli oldular bir sahil kasabasında balık tutmakla meşguller. Keşke bu kişilere onlara hayatlarının başında balık tutmayı! Ögretip, üretken olmayı öğrenselerdi. Bedavadan ‘’Salla başını al maaşını’’ kontenjanından işe girmezler, Vergilerimizle ödenmiş maaşları, bedava lojman, bedava resmi  tatil köylerinde yıllarca sırtımızda taşımazdık. Yazdıklarımın günümüz siyasetiyle ilgisi yoktur.

Cumhuriyetin 100 yılına yaklaşırken artık bazı kurallar değişiyor. KPSS sistemine tabi ki ‘’Hamili kart yakinimdir’’ deviri tamamen bitmişti. İşinde gerekli performansı göstermeyen memurda belli puan sisteminde değerlendirilecek. Sağlık sisteminde hekimler için performans sistemi öncelikli konuların en başında yer alıyor. 2006 yılında başlayan performans sistemiyle ilgili önemli eleştiriler getirilirken yaklaşık 6 yıldır performans sisteminin değişeceği Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından ifade ediliyordu.

Nisan 2012 yılında Sağlık bakanı Recep Akdağ döneminde performans sisteminin değişeceğini ifade etmiş ancak değişiklik gerçekleşmemişti.  Yine hem 2014 hem de 2015 yılında Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından Performans sisteminin değişeceği açıklanmış ancak yapılmamıştı.Diğer taraftan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın göreve gelmesiyle yine performans sistemiyle ilgili çalışmalar başlamıştı. edinilen bilgilere göre son değişiklikler tamamlandı. Sağlık Bakanının onayına sunulacak olan Performans Yönetmeliğindeki değişikliklerin Mart ayı içerisinde yayınlanması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı Performansla ilgili yeni bir uygulama üzerinde çalışılıyor.. Yıllardan beri devam eden, sağlık sistemimizin de önemli bir unsuru olarak devam eden. Performans sistemini yeni dönemde özellikle hasta memnuniyeti odaklı ve daha çok yapılan müdahalenin niteliğini de göz önüne alan, özellikli işlemlerin daha önemsendiği, kullanılan malzeme, ilaç ve istenen tetkik dahil olmak üzere pozitif ve negatif performans olarak yansıdığı bir yeni sistem bakalım ne zaman yürürlüğe girecek. Meclis tatile girmeden hazır olmaz sanırım. 2020 kasım aylarında ele alınacak.

Yasin Özavci  26.07.2020. Ankara

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

error: Bu yazıyı kopyalayamazsınız !!