Hani İlçemiz

24.07.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Hani İlçemiz
Diyarbakır Hani Saklı Cennet ‘Aynkebir’
Diyarbakır’ın Hani ilçesine bağlı Seren Köyünde bulunan Aynkebir, görüntüsü, buz gibi kaynak suyu ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunuyor. Huzur ve güven ortamının sağlanmasının ardından ziyaretçilerin akınına uğrayan bölge, turistler tarafından da keşfedilmeyi bekliyor.
Hani ilçesine bağlı Seren köyü yakında bulunan eşsiz güzelliği ile cennetten bir yeri andıran Aynkebir, çevre ilçelerindeki vatandaşların vazgeçilmez mekânı haline geldi. Bir dönem vatandaşların gitmeye çekindiği alan, bölgenin huzur ortamının sağlanması ile ziyaretçilerin uğrak mekânı haline geldi. Civar köyler dışında çok fazla bilinmeyen Aynkebir’in hemen yanında küçük bir şelale bulunuyor. Ziyaretçiler, mağara diplerinden akan berrak suyuyla buz gibi suya kendilerini bırakarak serinliyor.
Serin, temiz havası ve eşsiz doğa manzarasıyla görenleri hayran bırakan Aynkebir görülmesi gereken yerlerden.

Hani

İlçemizin tarihi milattan öncesine dayanmaktadır. Kentimizin en eski ilçelerinden biridir. Bu yüzden bu ilçemizde birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Bu medeniyetler ilçemizde birçok iz bırakmışlardır.

Hani Hangi Şehirde

Hani Gezilecek Yerler

Hatuniye Medresesi: İlçemizde bulunan bu mederese 13.yy’da inşa edilmiştir.  Bu medrese Sancar Şahin Validesi Zeynep Hanım tarafından inşa edilmiştir. uzun yıllar yöre halkına hizmet etmiştir. Birçok din adamı yetiştirmiştir.

Hatuniye Medresesi

Hani Ulu Cami: İlçemizin merkezinde bulunan bu cami ilçemizin en eski camisi olarak bilinir. Kesin tarihi bilinmemekle birlikte 15. yy’da yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu cami uzun yıllar yöre halkına hizmet etmiştir. Bu cami Selçuklu eseri olduğu tahmin edilmektedir.

Ulu Cami

Aynkeris Şifalı Suyu: İlçe merkezine 2 km uzaklığında bulunan bu su sadece yöre halkı değil ülkemizin çeşitli yerlerinde birçok insan gelmektedir. Birçok hastalığa iyi gelindiği söylenilir. Özellikle sarılık hastalığına iyi gelir. Buraya gelene bu su ile yıkanıp şifa ararlar.

Ankaris Şifalı suyu

Koki Çayı Mesiresi:  İlçemizin merkezine 8 km uzaklıkta bulunan bu mesire alanında hayat bulacağınız bir yerdir. Burada piknik alanları mevcut olup piknik yapabilirsiniz. Ayrıca Koki çayında Alabalık bulunmaktadır. Burada 1 saniye 6 metre küp su akmaktadır. Buraya uğramanızı tavsiye ediyorum.

 

Aynkebir Havuzu: İlçe merkezinde bulunan bu havuz hacim olarak baya büyük bir havuzdur. Hatuniye Medresesi ve Ulu cami arasında bulunur. Buraya akan su Hani dağın Eteklerinde kaynar ve 9 Kemerli bentlerden çıkararak 7 gözlü havuzdan su akmaktadır. Akan su ile ilçede bulunan tüm araziler sulanmaktadır. Bu havuz m.ö 2000 yıllarında Hurriler tarafında yapılmıştır.

Aynkebir Havuzu

Şeyh Ahmet Efendi Türbesi: İlçemizde bulunan bu türbe Halidi Tarikatı’nın kurucusu Mevlana Halid Ziyâeddin Hazretleri’nin küçük oğlu Şehabeddin Ahmet’in Türbesidir. 1823 yıllında vefat eden Şeyh Ahmet buraya gömülmüştür. Çok sayıda ziyaretçisi gelmektedir.  Yakın tarihte türbe ŞURKAV tarafında restore edilmiştir. Sizinde yolunuz düşerse uğramalısınız.

Sonuç olarak ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp tarihi yapıları görmenizi tavsiye ederim. Burada yapılan yöresel yemeklerini de tatmanızı öneriyorum.

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz