Kadına yönelik şiddet ve toplum baskısı!

30.11.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kadına yönelik şiddet ve toplum baskısı!

Kadına yönelik şiddet ve toplum baskısı son dönemlerde artarak devam ediyor. Kadınlar üzerinde oluşturulan toplumsal baskılara dair konuşan Uzman Psikolojik Danışman İnci Aydın, baskılar sonucunda kadınların yalnızlaşmaya başlayarak içe kapandıklarını ve ilerleyen süreçlerde psikolojik rahatsızlıklar yaşadıklarını söyledi

Şiddet haberleri her geçen gün artmaya devam ederken, geçtiğimiz haftalarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2020 yılında 234 kadının öldürüldüğünü açıkladı. Kadın dernekleri tarafından yapılan araştırmalara göre ise günlük ortalama 3 kadının öldürüldüğü ve cinayetlerin temelinde kadın üzerinde oluşturulan toplumsal baskının yattığı belirlendi. Toplumsal baskınların kadınlar üzerinde yarattığı psikolojik etkileri Yenigün Haber’e değerlendiren Uzman Psikolojik Danışman İnci Aydın, “Aile, toplum baskısını eğer çocuğa yansıtıyorsa çocuğun psikolojik olarak olumsuz etkilenmesi oluşur. Çocukluktan itibaren kız çocuğunun aile içerisinde özgüvensiz, içe kapanık, kendi haklarını savunamayacak şekilde yetiştirilmesi, kız çocuğu ileride yetişkin kadın olduğunda sorun yaşadığında haklarını savunamaması gibi kadın psikolojisinde riskli bir durum oluşturmaktadır” diye konuştu.

‘Çocuklukta uygulanan baskı kadın psikolojisinde risk yaratıyor’

Uzman Psikolojik Danışman İnci Aydın

Çocuk yaşlarda başlayan baskıların etkilerinin yetişkinlik döneminde ortaya çıktığına dikkat çeken Aydın, şu ifadeleri kullandı: “Toplum baskısı ve kadın psikolojisi, toplumun gelenek görenekleri, bakış açısına göre değişebilmektedir. Aşırı kontrolcü, baskıcı bir yaklaşımı benimseyen toplumlar ve bu durumu benimseyen aileler sağlıklı iletişim kuramayıp kadınların üzerinde baskı oluşturabilirler. Aile, toplum baskısını eğer çocuğa yansıtıyorsa çocuğun psikolojik olarak olumsuz etkilenmesi oluşur. Çocukluktan itibaren kız çocuğunun aile içerisinde özgüvensiz, içe kapanık, kendi haklarını savunamayacak şekilde yetiştirilmesi, kız çocuğu ileride yetişkin kadın olduğunda sorun yaşadığında haklarını savunamaması gibi kadın psikolojisinde riskli bir durum oluşturmaktadır. Kadın sözlü veya fiziksel olarak şiddete uğradığında, tüm hakaretleri alttan alması çocukluktan itibaren yetiştirilme tarzı ile ilgisi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle ailelerin, toplumların, kız ve erkek tüm çocuklara değer verdiğini göstererek, aile içerisinde çocuk haklarının savunulması öğretilerek çocukların yetişkinliklerinde sağlıklı psikolojiye sahip olmaları sağlanmalıdır.”

‘Baskı altındaki kadın çocuklarını sağlıklı psikolojiyle büyütemeyebilir’

Aydın, baskı altındaki kadınların psikolojik sıkıntılarla karşılaşabileceğini ve kendi çocuklarını yetiştirmede de sorun yaşayabileceklerini vurgulayarak,  “Kadın toplum baskısından kaynaklı duygusal, psikolojik anlamda yıpranabilmektedir. Kadının baskıcı ortamda olması psikolojik problemlerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Kadın mutsuzluğu giderek artabilmektedir. Artan mutsuzluk kadının içe kapanma ve yalnızlaşma isteği gibi durumları ortaya çıkarabilmektedir. Ayrıca baskı altındaki kadın çocuklarını sağlıklı psikolojiyle büyütememesi gibi durumları da oluşturmaktadır” dedi.

‘Psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir’

Kadınlarda psikolojik rahatsızlıkların başlayabileceğini söyleyen Aydın, şöyle konuştu: “Ne yazık ki yoğun baskı kadınlarda psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkarabilmektedir. Bu rahatsızlıklar kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Depresyon, Anksiyete Bozuklukları, Obsesif Kompulsif Bozukluk,  Çaresizlik, Huzursuzluk, Kendine zarar verme düşünceleri gibi olumsuz durumları ortaya çıkarabilmektedir.” (Haber Merkezi )

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz