Karaloğlu: Kırklar Dağı’na dikilen binaların kentte zararı 100 milyon TL

14.11.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Karaloğlu: Kırklar Dağı’na dikilen binaların kentte zararı 100 milyon TL

Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında “Kırklar Dağı’nın Düzü Uçurtma Şenlendirdi Bizi” etkinliğinde konuşan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Kırklar Dağı’na dikilen vahşi binaların kentti 100 milyon TL zarara uğrattığını söyledi.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın kültür etkinlikleri kapsamında “Kırklar Dağı’nın Düzü Uçurtma Şenlendirdi Bizi” sloganıyla düzenlenen uçurtma şenliğinde Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, basına ve katılımcılara açıklamalarda bulundu

Dikilen vahşi binalar Kırklar Dağı’nın görüntüsünü bozdu’

Şuan üzerinde bulundukları alanın Diyarbakır’ın en güzel ve müstesna alanlarından biri olduğunu hatırlatan Karaloğlu, “Hemen yanı başımızda bulunan Diyarbakır’ın en önemli tarihi eserlerinden birisi olan Ongözlü Köprü ve Dicle Nehrimiz var. Buranın hemen üstü Kırlar Dağı’nın düzü, türkülere ve efsanelere konu olmuş bölgenin en önemli değeri. Ama ne yapıldı, bu şehrin en önemli varlığına 22-24 katlı beton vahşi binalar dikildi. Bu beton bloklar hem kentin hem de Kırklar Dağı’nın görüntüsünü kirletti. Ayrıca beton bloklar kültürel ve tarihi varlıklarımızı gölgelemiş oldu. Daha sonra mahkeme kararıyla imar planı iptal edildi. Sayın Cumhurbaşkanımız, mahkemenin aldığı karar sonucunda o gün belediyede görev yapan arkadaşlara talimat verdi ve o beton bloklar, o çirkin görüntü Diyarbakır’ın en güzel tepesi olan Kırklar Dağı’ndan temizlendi.

‘Birilerinin yanlışından dolayı Diyarbakırlılar 100 milyon TL ödeyecek’

Karaloğlu, “O projede çok iyi niyetle bloklardan daire satın alan vatandaşlarımız vardı. Onların bir suçu yoktu, suç orayı imara açan dönemin belediye başkanı ve meclis üyelerinindi. Daire alan vatandaşlarımız mahkemeye gittiler. Şuan İdare Mahkemeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni tam 100 milyon TL tazminata mahkûm etti. Değerli Diyarbakırlılar, sizin paranız bu 100 milyon TL. Birilerinin yanlışıyla bugün biz Diyarbakırlının 100 milyonunu oradan iyi niyetiyle daire alan vatandaşlarımıza ödemek durumundayız. Ama şundan Diyarbakırlı vatandaşlarımız emin olsun 100 milyon TL’yi o hatayı yapan, o kararın altına imza atan belediye başkanı ve meclis üyelerinden fitil fitil getirmezsem ben burada valilik yapmam. Yanlış yapan bedelini ödemek zorunda. Bu şehrin en güzel alanını, tarım alanını imara açıp o kararın altına imza atanlar o 100 milyon TL’yi ödemek zorundalar. Biz bunun hukuki mücadelesini vereceğiz” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz