‘Kovid-19’dan gördükleri zarar hakkıyla tazmin edilmeli’

04.12.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Kovid-19’dan gördükleri zarar hakkıyla tazmin edilmeli’

Dünya Tabipler Birliği, Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren ya da hastalanan hekimlerin gördükleri zararın hakkıyla karşılanmasına yönelik çağrıda bulundu

Dünya Tabipler Birliği (DTB), koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitiren ya da hastalanan hekimlerin gördükleri zararın hakkıyla karşılanmasına yönelik bir çağrıda bulundu. DTB Başkanı Dr. David Barbe, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun pandemiyle ilgili özel oturumu öncesinde yaptığı açıklamada hekimlerin geçtiğimiz aylarda övgüler aldıklarını ve saygı gördüklerini hatırlattı. Barbe, DTB’nin yakınlardaki çevrimiçi Genel Kurulu’nda hekim kesiminin önderlerinin koronavirüs nedeniyle ölen meslektaşlarının yasını tuttuklarını belirtti. Salgının pek çok ülkeyi son derece ağır biçimde etkilediğini söyleyen Barbe, “Milyonlarca insan ölmüş, çok sayıda insan hastalanmış ve halen hastalığın pençesinde olanlar vardır ve yine pek çok insan da ‘uzun Kovid’in kalıcı zararlarına maruz kalmıştır. Konunun olumlu yanı ise pek çok kişinin hijyen, mesafe, maske ve iyi havalandırılan iç mekanlar sayesinde güvende kalabilmiş olmasıdır” diye konuştu.

 ‘Kapsamlı stratejiye ihtiyaç var’

Sağlık emekçilerin kendilerini tehlikeye atmak zorunda kaldıklarına dikkati çeken Barbe, devamında “Ancak, bir nokta şimdiden çok net biçimde ortaya çıkmıştır: Bir pandemiye hazırlıklı olan ülkeler olmayanlara göre daha az sorunla karşılaşmış, bu ülkelerdeki insanlar daha az mağdur olmuştur. Bir pandemi hazırlık planının çekmecede duruyor olmasını yeterli sayanlar olmuştur. Bunun ölümcül bir yanlış olduğu ortaya çıkmıştır. Her ülkenin, düzenli olarak güncellenen ve eksiksiz finanse edilen kapsamlı bir stratejiye ihtiyacı vardır. Hekimlerin kovid-19’dan gördükleri zarar hakkıyla tazmin edilmelidir” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz