Kral kızı yapay nehri yıl sonunda hazır

13.05.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kral kızı yapay nehri yıl sonunda hazır

Yaklaşık 1 milyon 150 bin dekar alanı sulayacak, 151 bin kişiye iş imkanı sağlayacak proje, yılda ekonomiye 747 milyon lira katkı sağlayacak
Diyarbakır’da verimli tarım arazilerini suyla buluşturacak 218 kilometrelik isale kanalı tamamlanma aşamasına geldi.

öncülüğünde Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Diyarbakır’da yürütülen projelerle yaklaşık 4 milyon dekar toprak suya kavuşturulacak ve bu sayede 450 bin kişiye iş imkanı sağlanacak.

Atatürk Barajı’ndan alınan suyu Şanlıurfa’dan Mardin’e taşıyan 221 kilometrelik Mardin-Ceylanpınar ana kanalı tamamlandı. Diyarbakır’da Kralkızı ve Dicle barajlarındaki suyu Kayapınar, Ergani, Çınar ve Bismil ilçelerine taşıyacak 218 kilometre uzunluğundaki cazibe ana kanalının ise 217 kilometresi yapıldı.

200 Bin Dekar Sulamaya Açıldı

Yüzde 99’ı inşa edilen ve saniyede 111 metreküp suyu iletecek isale kanalı, bu yılın ikinci yarısında tamamlanacak.

Projenin büyüklüğü nedeniyle sulama tesisleri, isale kanalı, cazibe ve pompaj sulamaları kısımlara ayrıldı. Dicle Barajı’ndan sulama suyunu iletecek olan isale kanalı, cazibe sulamasının birinci kısmı ile P2 ve P5 sağ pompaj sulamaları tamamlandı. Proje ile sulanması hedeflenen 1 milyon 150 bin dekar alanın yaklaşık 200 bin dekarı sulamaya açıldı. 825 bin 940 dekar alanın ise ihaleleri yapılmış durumdadır. Kalan 124 bin 960 dekar alanın ihalesi önümüzdeki dönemde yapılacak.

Yaklaşık 1 milyon 150 bin dekar alanı sulayacak, 151 bin kişiye iş imkanı sağlayacak proje, yılda ekonomiye 747 milyon lira katkı sağlayacak.


474 Bin Dekar Cazibeli Sulanacak

Kralkızı ve Dicle barajlarından alınacak su kanal ile Kayapınar, Ergani, Çınar ve Bismil ovalarına taşınacak. 474 bin 910 dekarı cazibeli, 686 bin 110 dekar ise terfili olmak üzere 1 milyon 150 bin dekar alanı suyla buluşturacak projenin yapımı hızla sürdürülüyor.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, cazibe sulamasının 4 etap halinde inşa edildiğini dile getirerek, şöyle dedi:

“140 bin 400 dekar alanın sulanmasını sağlayacak cazibe sulaması üçüncü kısımda yüzde 42, 154 bin 930 dekar alanın sulanmasını sağlayacak cazibe sulaması ikinci kısımda 52, 166 bin 220 dekar alanın sulanmasını sağlayacak cazibe sulaması dördüncü kısımda ise yüzde 46 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. 124 bin 700 dekar alanı sulayacak olan P4 pompaj sulaması, 239 bin 690 dekar alanı sulayacak olan P3 pompaj sulaması ve P3 pompaj sulaması iletim kanalı, pompa istasyonuna ait ihaleler de yapılmış durumdadır.”

Çiftçinin Hayali Gerçekleşiyor

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde aynı zamanda çiftçi olan Altunakar Mahalle Muhtarı Kutbettin Altunakar ise 28 bin dekar tarım arazisine sahip mahallelerinde 200’ü aşkın üreticinin arpa, buğday, mercimek ve pamuk üretimi yaptığını söyledi.

Sulu tarım yapılmayan arazilerde verimin çok düşük olduğunu dile getiren Altunakar, bazı üreticilerin kendi imkanlarıyla açtığı kuyulardan elektrik enerjisi kullanarak yer altından çıkardığı suyla ürünlerini suladığını anımsattı.

Bu yöntemde kullanılan elektrik enerjisinin çok büyük maliyet olduğuna işaret eden Altunakar, “Projenin gerçekleşmesiyle bu maliyetten kurtulacağız. Bu proje sayesinde Kayapınar, Ergani, Çınar ve Bismil ilçelerindeki çiftçinin hayali gerçek oluyor.” dedi.

Verimde 5 Kat Artış Olacak

Altunakar, tarım arazilerinin suya kavuşacak olmasından dolayı sevinçli olduklarını belirterek, şunları aktardı:

“Suya kavuşacak arazilerimizde her türlü sebze yetiştirebileceğiz. Sulamayla ürün veriminde 5 kat artış olacak. Kendi arazimde kuru tarımda dönümde 100 kilogram buğday alırken, sulama yaptığım zaman 600 kilogram ürün aldığım oldu. Proje sayesinde yörede arazisinin fiyatı yükseldi. Projeyi gerçekleştiren DSİ yetkililerine teşekkür ediyoruz.”

Kaynak:DSİ

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz