ÖHD: Aracı şahıslara itibar etmeyin

19.11.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

ÖHD: Aracı şahıslara itibar etmeyin

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Diyarbakır Şubesi, alınan kentsel dönüşüm kararı konusunda Kaynartepe Mahallesi sakinlerini çeşitli aracıların protokol veya sözleşme imzalamak amacıyla yönlendirdiği şahıslara itibar etmemeleri konusunda uyardı

 

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesi’ndeki 53 bin metrekarelik alan, 25 Eylül 2020 tarihli ve 3027 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un  2. ve ek 1. maddeleri gereğince “riskli alan” ilan edilerek, kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi, kentsel dönüşüm kararına ilişkin dernek binalarında basın toplantısı düzenledi. ÖHD Eşbaşkanı Bünyamin Şeker ve dernek üyesi avukatların katıldığı toplantıda açıklamayı Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Halise Dakalı okudu.

‘Süreci kaygıyla takip ediyoruz’

Kentsel dönüşüm projeleri için teknik, ekonomik, sosyal ve toplumsal birçok araştırmanın yapılması gerektiğini belirten Dakalı, Türkiye’de yapılan kentsel dönüşüm projelerinin insan yaşamını esas almaktan ziyade rant sağlama aracına dönüştüğünü söyledi. Dakalı, kentin dokusunu işlemeyen kopya projeler ile kent tarihini, kültürünü yok eden, toplumu ve kentleri kimliksizleştiren bir ‘kentsel dönüşümün kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “Kaynartepe Mahallesi’nde yapılması düşünülen kentsel dönüşüm projesi sürecini kaygı ile takip etmekteyiz” dedi.

‘Sur’da halk mağdur edildi’

Kentsel dönüşüm projelerinin uygulandığı bölgelerde halkın sağlıklı ve yeterli bir şekilde bilgilendirilmediği, bazı örneklerde halkın başka alanlarda yaşamaya mecbur bırakılarak bölgeden tasfiye edildiğini savunanDakalı, Sur’da yapılan kentsel dönüşüm ile yüzlerce kişinin mağdur edildiğini ileri sürdü. Dakalı, Sur’da imzalanan protokollerin hak sahiplerinden gizlendiği ve talep edilmesine rağmen kendilerine verilmediğini de belirtti. Vatandaşlardan protokol ya da sözleşme imzalamasının lehlerine olacağını, Sur’da yaşayan vatandaşların kamulaştırma ve kentsel dönüşüm projeleri sonucunda yasal olarak kendilerine tanınan kira yardımı ve kredi faiz desteğinden yoksun bırakıldıklarını iddia edenDakalı, birçok vatandaşın kira yardımını ya hiç almadığı ya da belirli bir süre aldıktan sonra bu haklarından yoksun bırakılarak mağdur edildiklerini kaydetti. Dakalı, vatandaşların ekonomik güçlerini aşan yaşam alanlarına göç etmek zorunda kaldıklarını ve ekonomik, sosyal birçok sorunla baş başa bırakıldığına tanıklık ettiklerini dile getirdi.

‘Dikkatli olun!’ uyarısı

Dakalı, Kaynartepe Mahallesi sakinlerine şu sözlerle seslendi:

“Geçmişte tecrübe ettiğimiz mağduriyetlerin benzerlerini yaşamamaları için çeşitli aracıların protokol veya sözleşme imzalamak amacıyla yönlendirdiği şahıslara itibar etmemelerini, Anayasa ile güvence altına alınan mülkiyet hakları kapsamında kanun tarafından kendilerine tanınan hakların talepleri noktasında mutlaka tanıdıkları güvendikleri hukukçulardan destek almalarını öneriyoruz. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz.” (Haber Merkezi)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz