Serpme Kahvaltı

30.11.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

Serpme Kahvaltı

Diyarbakır’da son yıllarda moda haline gelen SERPME KAHVALTI israf kültürünü beraber getiriyor. 30 a yakın çeşidin kahvaltı sofrasına gelmesi ve çoğunun yenilmeden sofradan kalması duyarlı vatandaşları rahatsız etmeye başladı. Diyarbakır Esnafının güler yüzlü ve saygılı hizmetinin Serpme Kahvaltıdan daha önde olduğunu düşünüyoruz. Siz hizmetlerinizi İsraf Kültürü üzerinden değil güler yüzlü ve saygılı hizmetinizle zaten veriyorsunuz.
Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sayın Alican EBEDİNOĞLU da Twitter üzerinden bu konu ile ilgili bir açıklama yaptı.
Ebedinoğlu “KAHVALTICI ESNAFIMIZDAN RİCAMDIR.! Lütfen artık serpme kahvaltı konseptinden vazgeçn. Milyonlarca insan açlık ve sefaletle mücadele ederken binlerce ton gıda çöpe atılıyor,inanıyorum ki bu israf vicdanınzı sızlatıyor.😔 Bütün duyarlı halkımızı bu çağrımıza desteğe davet ediyorum”
Sayın Ebedinoğluna katılıyor değerli esnafımızın bu konuda gerekli duyarlılığı göstereceğini düşünüyoruz. İşte (TİSVA) Raporu

TÜRKİYE İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), ülkemizde son dönemde yaygınlaşan serpme kahvaltı kültürü nedeniyle yıllık 100 milyar liralık israf yaşandığını açıkladı.
TİSVA, otellerde uygulanan ‘her şey dahil’ ve ‘ultra her şey dahil’ gibi sistemlerin de israfı arttırdığını vurguladı.Türkiye’de yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığını hesaplayan TİSVA, bu miktarın 12 milyon tona denk geldiğini ortaya koydu. TİSVA Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, dünyada 67 ülkenin yer aldığı ‘gıda kaybı ve israf’ başlığı altında yapılan çalışmada Türkiye’nin 65’inci sırada bulunduğunu kaydetti.

Son zamanlarda yaygınlaşan serpme kahvaltı kültürü nedeniyle yaklaşık 100 milyar liralık gıdanın israf edildiğini belirten Akgül, kahvaltıda gelen zeytin, peynir, domates, tereyağı, reçel, yumurta ekmek gibi gıdaların birçoğunun tüketilmediği için çöpe gittiğini belirtti.

Akgül, israfın bir davranış bozukluğu olduğunu ve serpme kahvaltılarda ya porsiyonların azatılmasını ya da müşterilerin isteğine göre getirilmesi gerektiğini vurguladı. Otellerde uygulanan ‘her şey dahil’ gibi sistemlerden kaynaklanan israfın da yüksek boyutlarda olduğunu söyleyen Akgül, bu konuda da çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Gelişmekte olan ülkelerde tüketicilerin gıdaya harcayacağı gelirin artmasına paralel olarak israfın da arttığını ifade eden Akgül şu noktalara dikkat çekti: “Dünyanın ve Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı büyük miktarda gıda israfı, haneler de dahil olmak üzere gıda tedarik zinciri boyunca olumsuz etkilere yol açıyor. Bu nedenle, gıda israfının önlenmesi veya azaltılması, tüm dünyada kaynakların etkin kullanımını sağlamak için acil bir ihtiyaçtır. Her yıl dünyada üretilen gıdaların üçte biri kayboluyor veya israf ediliyor. Bu miktar yıllık 1.3 milyar ton gıdaya karşılık geliyor. Gelişmiş ülkelerde israf edilen gıdanın maliyeti 680 milyar dolarken, gelişmekte olan ülkelerde bu rakam 310 milyar doları buluyor.”
www.diyarbakir.com

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz