SURLARIN MİNYATÜRÜ YAPILIYOR

07.08.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

SURLARIN MİNYATÜRÜ YAPILIYOR

Sanatçı Fesih Gündoğar tarafından 21 yıl 21 günde yapılan Sur maketini inceleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, “Sur’a baktığın zaman hem kilise görebiliyorsun hem cami görebiliyorsun hem havra görebiliyorsun. Beraber yaşadık beraber yaşamaya devam edeceğiz. Sevgiye yatırım yapacağız. Çatışma, nefret bizden uzak olsun” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Sanatçı Fesih Gündoğar tarafından 21 yıl 21 günde yapımı tamamlanan ve Sur İlçesi Mardinkapı’da sergilenen Sur maketini inceledi. Maketin yapımı ve süreci ile ilgili Eşbaşkan Mızraklı’ya bilgi veren Gündoğar, Sur duvarları ve burçlardan oluşan minyatür hazırladığını aktardı. Gündoğar’ın hazırladığı 45 burç minyatürünü de inceleyen Eşbaşkan Mızraklı, sur ve burç minyatürlerinin tamamlanmasıyla kullanılabileceği alanla ilgili beraberindekilerle görüş alışverişinde bulundu.

‘Sur Diyarbakır’ın ruhu’

Eşbaşkan Mızraklı, kente gelen ve Sur maketini ziyaret eden yurttaşlarla da görüştü. “Anlatımı çok zengin, sokakları duvarları konuşan bir şehir. Hepsinin hikayesi var hepsinin hafızası var ama beraberinde de bir umudu taşıyor” diyen Eşbaşkan Mızraklı, makette bulunan yapıları aileleri birlikte maketi ziyaret eden çocuklara tanıttı. Eşbaşkan Mızraklı, “Sur Diyarbakır’ın ruhu, hafızası, geçmişi, tarihi, kültürü, DNA’sı. Biz burada yaşayanların DNA’sı burada kayıtlı. Mimari açıdan baktığın zaman çok farklı tarihsel dönemler var ama bir başka açıdan baktığın zaman çok farklı inançların, çok farklı kültürlerin mozaiği var. Sur’a baktığın zaman hem kilise görebiliyorsun hem cami görebiliyorsun hem havra görebiliyorsun. Bu başka kentlerde eşine çok az rastlanır bir şeydir. Çok sıcakça, yürek yüreğe, can cana yaşayan bir şehir. Beraber yaşadık beraber yaşamaya devam edeceğiz. Sevgiye yatırım yapacağız. Çatışma, nefret bizden uzak olsun” dedi.
kaynak:www.diyarbakir.bel.tr

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz