Teknoloji gelişince ‘’Sabır’’ kelimesi tarih oldu. Diyarbakır’da ilk televizyon yayını.

30.06.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Teknoloji gelişince ‘’Sabır’’ kelimesi tarih oldu. Diyarbakır’da ilk televizyon yayını.

Size çok kolay geliyor değil mi, Bilgisayarı açın 3 gün evvel kaçırdığınız yemek programı karşınızda. Bir tuşa basın İşte bu kadar kolay, artık pasta kek yemekten 110 kiloya ulaşmış, 1,5 metre boyundaki teyzemizi dinleyebiliriz. ‘’Kek olmamış ağızda dağılmıyor, benim gelinim bunu kapıdaki sarman’ın önüne bile koymaz’’ Aslında amacı kek değildir, Zavallı yeni gelini rencide etmektir. Büyük ödülü kapmak, magazin dünyasında kendi egosunu tatmin etmek ister. Hoşlanmadınız mı açın bir aksiyon filmi, veya hoşlandığınız bir müziği dinlemeniz iki tık uzakta. Bir an internet gitse sanki size dünyanın sonu gibi bir ruh halindesiniz.

Oysa 1974 yılında ne kadar sabırlıymışız. Büyük bir ciddiyetle ev halkı tüpü lambali olan 67 ekran TV nin on dakika kadar ısınmasını beklerdik. İktidarsız voltaj yüzünden regülatör kullanmak farzdı. 05.06.1974  tarihi bir gündü 700 watt gücündeki Diyarbakır televizyon vericisi yayına başlamıştı. Bizim eve gelen ilk televizyon Nordmende Spectra siyah beyaz tüplü tv idi.  İnönü caddesinde şimdi yerinde bir seyahat acentesi olan Hamzaoglu ticaretten almıştık. Hikmet amca akrabamız olduğundan bize bir torpil yaptı. ‘’Bize 10 TV geldi sadece biri beyaz formika kasa onuda size veriyorum.’’ Demişti. Suriçinde arkadaşlarla diyalogumuz ilginçti.

  • Bizim TV Grundig erepçede konuşi (Suriye tv çekiyor)
  • Bizimki şaplorens anam kimseye elletmi (SchaubLorenz)
  • Oglim anlamadım, anana kim ellemi,
  • Terbiyesiz qebrag, ben ele söledim.

Ben en son konuşurdum

  • Bizim TV Diyarbekirde kimsede yoh
  • Niye altın kaplamadır.

Bizim beyaz formika ahşap Nordmende’dir.

  • Yoh ula sarıpişo yalan söli, heç beyaz TV olur.

Haftada üç gün Ankara’dan Betamax kasetle paket yapılır, İstanbulun  izlediği Uzay yolu, Kaçak, Dallas dizilerini Diyarbekirde bir hafta sonra izlerdik. Uzaktan kumandanın icat edilmediği Adile Naşit Teyzenin mutlaka regülatör alın yoksa voltaj yüzünden TV yanar diye reklamlara çıktığı zamanlardı. Karasal vericiden 4 metrelik antenle görüntü almak kolay degildi. Toprak damda anteni rüzgârgülü gibi çevirirken. Babamın aşağıdan sesini dinlerdim. ‘’Ula kaplama iki dekke evvel çevirdiğin Qeredag  terefıne  döndür.’’ Bazen de ‘’Komiser kolombo’’nefes kesen takibini izlemek yerine, Damdan düşüp Numune hastanesinin ortopedi bölümünü  boylayanlar çoktu. ‘’ Hemşire hanım eyagım çoh agri ‘’ diyenlere Hemşire hanım ‘’Doktor bey şu an yukarda Görevimiz Tehlike izliyor çağıramam’’ derdi. Görevinin başında olması gereken doktorun hastalarını dizi ugruna tehlikeye atması ne kadar doğruydu tartışılır. 1974 senesinde Tele misafirleri unutmamak lazım. Mahallede sayıca az olan evler tıka basa dolar. Çocuklar Heidi büyükler Kunta kinte izler. ‘’Niye izlisiz sanki bu Kunta kinte zencileri, Bizim hayatımız bunlardan kötü, ömrüm zeten zıbıl (çöp)olmiş, zeten hayattımda sürünmekten sur içinde bazalt taşlar aşındı’’ diye sessizliği bozanlara, ‘’ Ahmo, Allah’ın adını verdim yav bi sus’’ denilince. Küsen komşular çok olurdu. Bu yazımı tek kanallı paket programları izlemiş biri olarak, Teknoloji gelişince yüzlerce kanal arasından seyretmeye değer bir şey yok diyen okurlarıma ithaf ediyorum.

Yasin Özavci (2020) Fotograf Güney Sahafevi

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

error: Bu yazıyı kopyalayamazsınız !!