Tren Yolu Diyarbakır OSB için Umut oldu

22.12.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Tren Yolu Diyarbakır OSB için Umut oldu

Daha önce TCDD tarafından demiryolu ara bağlantısı yapılan OSB de bir ilk gerçekleşti. OSB de bulunan bir firma hammaddesini demir yolu ile getirdi.

Diyarbakır OSB den yapılan yazılı açıklamada ”

“Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonunda, 4.5 kilometrelik ek bağlantı ile Diyarbakır OSB, Demir Yolları hattına bağlandı. Ancak, bağlantı kurulmasına rağmen o yıllarda lojistik firmalarının yük taşımak için verdikleri tekliflerin aşırı yüksek olması nedeniyle bir türlü firmalar demir yolu ile ürünlerini gönderememiş ve ham madde ile yüklerini getirememişti. Bu yıl Dicle Mermer Firmamızın bireysel girişimleri ve DDY Genel Müdürlüğü ile yaptığı görüşmelerde gereken hassasiyet gösterilmiş ve firmamız ile anlaşma yapılmıştır. Ve 25 yıldan beri OSB’de ilk kez bir firma, fabrikasına getireceği hammaddeyi, demir yolu ile getirmiştir. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü yetkililerine göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkür ederken, firmamızı da bu girişiminden dolayı kutluyoruz. Firma yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre nakliye maliyetini yüzde 60’a varan oranda düşürerek, ürün maliyetini de olumlu yönde etkilemiştir. Zaten daha önce başlatmış olduğumuz görüşmelerimiz vardı. Şimdi diğer firmalarımızın da aynı şekilde demiryollarını kullanmalarının önünü açmak için gerekli girişimlerimizi sürdüreceğiz. Bu konuda ilgili devlet kurumları ve yöneticileriyle en kısa sürede görüşerek, demir yolunun özellikle Mersin başta olmak üzere diğer liman kentlerine ulaşmasının önünü açmaya çalışacağız” ifadelerine yer verildi.

Ulaşım maliyetlerinin %50-60 civarında azaltacak demiryolu taşımacılığı Diyarbakırlı iş adamları için umut oldu.

Geçtiğimiz hafta ilk ihracaat treni Çin e varmıştı. Diyarbakır’da özellikle mermer firmaları lojistik açısından demiryolu taşımacılığının ihracatı artıracağını düşünüyorlar.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz