‘Umut’ kuyruğu!

21.12.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Umut’ kuyruğu!

Pandemi, ekonomik sıkıntılar, işsizlik ve zorlu yaşam koşulları nedeniyle vatandaşlar, umudunu milli piyango ve benzeri şans oyunlarına bağladı. Özellikle genç nüfusun iş bulamaması, yaşam şartlarının giderek zorlaşması, onları şans oyunlarının kucağına itti. Dudak uçurtan büyük ikramiye birçok insanın hayallerini süslemeye başlarken, kentteki Milli Piyango satış noktaları vatandaşın uğrak yeri oldu. Diyarbakır’da 26 yıldır Milli Piyango satan Coşkun Kenan Doğurmuş, insanların şans oyunlarına yönelmesinin en büyük nedeninin işsizlik ve ekonomik sıkıntılar olduğunu söyledi

Tün dünyayı etkisi altına alın Koronavirüs pandemisi, ekonomik sıkıntılar ve her geçen gün artan işsizlik rakamları vatandaşları farklı arayışlara yönlendiriyor. Özellikle genç nüfusun iş bulamaması, yaşam şartlarının giderek zorlaşması, onları şans oyunlarının kucağına itiyor. Yenigün Haber’de yer alan habere göre her yılın son ayının son gününde çelişi yapılan Milli Piyango Özel Çekilişi biletlerinin kazandıracağı söylenen dudak uçurtan büyük ikramiye ise vatandaşların hayallerini süslüyor.  Türkiye’nin 81 ilinde milyonlarca kişinin büyük umutlar bağladığı çekiliş sonunda, bileti herhangi bir ikramiye kazanmayanlar da büyük hüsran yaşıyor. Hayalleri bir başka bahara kalan vatandaşlar, bir sonraki yılın yolunu gözlemeye başlıyor.

‘Şans oyunlarına yönelimin en büyük nedeni işsizlik ve ekonomi

Diyarbakır’da 26 yıldır Milli Piyango satan Coşkun Kenan Doğurmuş, bilete olan ilgiden memnun olduklarını söyledi.  İnsanların şans oyunlarına yönelmesinin nedeninin işsizlik ve ekonomi k sıkıntılar olduğunu vurgulayan Doğurmuş,  “İnsanların şans oyunlarına yönelmesinin temelinde en başta zaten işsizlik ve ekonominin kötü olması geliyor.  İnsanlar biletleri kendilerine çıkar umuduyla alıyor. Her insanın hayali de umudu da farklı. Kimisi ev, araba hayal ederken, kimsi rahat bir hayat ve tatil hayal ediyor. Bu nedenle gelip şans oyunlarını oynuyor” dedi.

‘Ben köyüme dönmek istiyorum’

Büyük ikramiyenin kendisine çıkacağından hiç umudunun olmamasın rağmen yinede bilet aldığını kaydeden Cihan Sanır ise en büyük hayalinin köyüne dönmek olduğunu söylüyor.  İkramiyenin kedisine çıkıması durumunda köyünde hayvancılıkla ilgili projeler yapacağını vurgulayan Sanır,  “Çıkacağını hiç umut etmiyorum. Yine bir umut diyerek aldım bileti. Eğer büyük ikramiye bana çıkarsa ilk olarak bu parayı faydalı işlerde kullanacağım.  Kendi köyüme yerleşmeyi düşünüyorum. Ne kadar gurbette olan ne kadar köylüm ve hemşerim varsa hepsine köyde ev yapacağım. Onlara iş imkanları oluşturacağım. Özellike hayvancılık üzerine projelerim var onları hayata geçireceğim” diye konuştu.

‘İnsanların şans oyunlarından başka çaresi yok’

27 yaşındaki Mehmet Çakır da talihin bir türlü gülmediği milyonlarca vatandaştan sadece biri.  Uzun yıllardır her yılbaşında milli piyango aldığını belirten  27 yaşındaki Mehmet Çolak da, şans oyunu oynamaktan başka çarelerinin olmadığını kaydetti. Yaşanan ekonomik sıkıntılar ve pandemi nedeniyle atandaşın alım gücünün her geçen gün dibe vurduğunu kaydeden Çakır, “Ülkenim ekonomisi durumu ortada. Pandemi nedeniyle işsizlik almış başını gidiyor. İş güç olmadığı için insanlar çarşıya pazara çıkamaz duruma geldi. Hal böyle olunca insanlar çareyi şans oyunlarında aramaya başladı. Ya çıkarsa umudur ile milli piyango alıyor veya çeşitli şans oyunlarını oynuyor. Kısa süreliğine de olsa rahat bir hayatın hayalini kuruyor. Çünkü başka çareleri bulunmuyor.  Ellerinden bir şey gelmiyor. Ama işin sonunda gerçek insanın yüze acı bir şekilde çarpıyor. İşsizlik, yoksulluk ve borç” ifadelerini kullandı.

‘Şans oyunlarına inanmıyorum’

Milli Piyango gibi şans oyunlarına inanmadığını ifade eden Resul Ürkek isimli vatandaş ise şunları söyledi;

“Ben gibi şans oyunlarına kesinlikle inanmıyorum. Onun için bilet falan almayacağım. Bu tür şans oyunlarının belli bir politika çerçevesinde yürütüldüğünü düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde bir şans oyunun çekilişinde çekilişi yapanların mikrofonu açık unutuldu. Seçilecek numaralar belirlediklerini gördük. Bu nedenle ben bu tür şeylere inanmıyorum. Ne şans oyunu oynuyorum, nede bilet alıyorum.”

 

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz