Vali Karaloğlu: Diyarbakır’ı Dicle ile buluşturacağız

22.11.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Vali Karaloğlu: Diyarbakır’ı Dicle ile buluşturacağız

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Hevsel Bahçeleri’nde ve Dicle Nehri kenarında incelemelerde bulunan İl Valisi Münir Karaloğlu, “İnşallah yeni projemizle, Diyarbakır’ı Diyarbakırlıyı Dicle ile buluşturacağız” dedi

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Balkanı Vekili Münir Karaloğlu, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Hevsel Bahçeleri’nde ve Dicle Nehri kenarında incelemelerde bulundu.  Karaloğlu’na; Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan, Rölove ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Koç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Alp ve Müze Müdürü Vehbi Yurt ile Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları eşlik etti. Fiskaya, Hevsel Bahçeleri ve Dicle Nehri kenarını gezen Karaloğlu, yetkililerden bölge hakkında bilgi aldı.

180 hektarlık alana mesire alanı talimatı

Karaloğlu, vatandaşların Dicle Nehri ile buluşmalarını sağlamak amacıyla Fiskaya’da Üniversite köprüsünden başlayıp Silvan köprüsüne kadar uzanan hat boyunca yaklaşık 135 hektarlık alan ve Dicle nehrinin karşı kıyısında Üniversite köprüsünden Kırklar Dağı’na doğru 45 hektarlık alanda park, rekreasyon alanı, yürüyüş yolları, bisiklet parkurları ile yine o bölgede bulunan gölet etrafına mesire alanı yapılması talimatı verdi.

“Diyarbakır’ı Dicle ile buluşturacağız”

Karaloğlu, “Bir tarafta, 8 bin yıllık bereket bahçemiz, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan değerimiz Hevsel Bahçeleri, diğer tarafta kıvrıla kıvrıla uzandığı her yere bereket götüren muazzam Dicle Nehri. İnşallah yeni projemizle, Diyarbakır’ı Diyarbakırlıyı Dicle ile buluşturacağız” açıklamasını yaptı.  (Haer Merkezi)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz