Özel Okullarda Neler Oluyor

11.07.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Özel Okullarda Neler Oluyor

Pandemi döneminde çok sayıda Özel Okul Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalandıkları halde  öğretmen maaşlarını ödemediler. Okullar pandemiyi bahane ederek zor durumda olduklarını belirtiyorlar. Halbuki bunların çoğu ücretleri veliden zaten tahsil etmişti.

Özel Okullar her yıl şubat ayında erken kayıt adı altında kayıt alırlar. Yani içinde bulundukları dönem bitmeden velilerden para toplamaya başlıyorlar.Eylül ayı geldiğinde çoğu veli taksitleri ödemiş oluyor. Yani okullar vermedikleri hizmetin bedelini peşin tahsil edip bulundukları dönemde harcamış oluyorlar ve gözlerini bir sonraki sezona dikiyor. Sıkıntı şurda eğer okul güçlü maddi yapıya sahip değilse kira maaş vb. ödemeleri yapamıyor.Yani erken kayıtta aldıkları parayı çoktan harcadılar. Eylülde okullar açılacak ve bunlar yine türlü bahanelerle kira ve öğretmen maaşlarını ödeyemeyecek.

Yüksek kira bedelleri ve öğrenciyi ucuza kaydetmek ve yeterince öğrenci bulamamak bu okulların çoğunu zor duruma hatta iflasa sürüklüyor.

Peki durumlarla karşılaşmamak için veliler ne yapmalı;

1-Okul kayıt işlemi yaparken peşin para vermeyin.

2-Taksitlerinizi Ağustos ayında başlatın.

3-Okul ile banka sözleşmesi yaparken Kredili Mevduat Hesabı açtırın ödemeleri Ağustos ayında başlatın ve taksitler okula peşin ödenmesin maddesini düşün.Kredi değil KMH hesabınızdan ödeme yapılsın. Bankalar size imzalattıkları sözleşme ile size faizsiz kredi vermiş gibi yapıyor. Kendi komisyonunu okullardan kesip kalan parayı okula veriyor.Yani siz kredi kullanmış olduğunuz için yasal olarak hiç bir şey yapamıyorsunuz.

4-Kredi kartına taksit seçeneği buda ayrı bir tuzak. Hem limitiniz bloklanıyor. Hemde okul vadesinden önce bankaya komisyon ödeyip parayı alıyor. Yine olan size oluyor. bunun yerine otomatik ödeme talimatı verin. Böylece istediğiniz zaman ödemeyi durdurabilirsiniz.

5-Sürekli isim değiştiren okullarda ayrı bir sorun. Bunlar genelde çalışanlara ödeme yapmadıkları için sürekli olarak faklı şirketler adına devredip okul açıyorlar. Çalışanlar davaları kazansalar bile şirketlerin içi boşaltıldığı için tahsilat yapamıyorlar.

Özel Okul Mağduru bir öğretmen; “Velilere tavsiyem maaş ödemeyen sık sık öğretmen değiştiren okullardan çocuklarınızı uzak tutun mutlu olmayan sıkıntı yaşayan öğretmen çocuklarınıza hiç bir şey veremez.”

Okullar Bu yıl açılmazsa çok sayıda okulun iflas edebileceği belirtiliyor.

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz