Diyarbakır’da Tekstil ve Hazır giyim sektörü değerlendirildi

09.12.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

Diyarbakır’da Tekstil ve Hazır giyim sektörü değerlendirildi

Türkiye Moda Hazır Giyim Federasyonu’nun (MHGF) düzenlediği Sektörel İletişim Toplantısı’nın on üçüncüsü Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi, Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İşadamları Derneği (GÜNTİAD) ve Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ev sahipliğinde düzenlendi.  Odamız toplantı salonunda düzenlenen toplantıya,  Yönetim Kurulu Başkanımız  Mehmet Kaya, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Başkanı Hüseyin Öztürk,  Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Aziz Odabaşı, Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İşadamları Derneği (GÜNTİAD) Başkanı İhsan Oğurlu, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, Türk Eximbank Pazarlama Müdürü Örsan Özer ile çok sayıda işletme temsilcisi katıldı.

 

Toplantıda konuşan DTSO Başkanı Kaya,  “Bugün MHGF, ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu şeyi yapıyor.  Kent kent gezerek hem sektörü anlatıyor, hem de analizlerle bizim de ihtiyaç duyduğumuz doğru bir çalışma yapıyor. Çünkü Sanayinin gelişimi, istihdamın gelişimi sadece merkezi hükümetlere bırakılmayacak kadar çok önemlidir. Sadece yatırımcı ve istihdam sayısını ele alarak yürüyoruz ama bunun gelecekte doğru konumlanması, kümelenmesini yapmazsak, süreç içerisinde geçmişte 1990’lı yıllarda olduğu gibi yeni yeni çöplükler oluşturacağız bu bölgelerde. Belki de bizim önümüzdeki en büyük tehlikelerden biri bu. Doğru bir yapılanma iller arasında sağlıksız bir rekabetten çok illerin doğru bir şekilde hazır giyim, tekstil sektöründe konumlanmasını sağlama anlamındaki katkılardan dolayı  Federasyona teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaya, “Bugün MHGF ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu iki konuda bir çalışma yürütüyor. Biri Anadolu’yu kent kent gezerek hazır giyim sektörünün gelişmesi ve ülke içerisine doğru bir şekilde konumlanması için bir çalışma içerisinde. Bu çalışmalar sayesinde tekstil ve hazır giyim sektörü Anadolu kentlerinde doğru bir şekilde yapılanarak ve yer alması çok önemli. Bu tür çalışmalar yapılmazsa  iller kendi içlerinde rekabet ederek birbirini tamamlayan değil, birbirini azaltan şekilde konumlanacak. Bu yüzden  MHGF’nin yaptığı bu çalışmalar önemlidir. Bir diğer önemli neden ise doğrusu özellikle batıdan Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya yapılan bu seyahatler toplumsal kutuplaşmanın önüne geçecek ve toplumun bir arada yaşamasını sağlayacak önemli bir çalışma da içeriyor” şeklinde konuştu.

 

Kaya,  “Toplumsal barışın göstergesi Tekstil Organize Sanayi Bölgesinde batı illerinden gelen yatırımcıların yüzde 40’ının bölge kökenli yatırımcılar olduğunu görüyoruz. Bu da aslında batıdaki bazı sanayicilerin gerek teşvikin yetersiz olması gerekse de bölge ile ilgili algılarından kaynaklı bölgeye gelmekte zorlanmaktadırlar. Bu tür çalışmalar, gerek teşvik anlamında olsun gerekse de yatırımcıların bölgeye gelmesi anlamında,  sadece devletten adım atmayı beklemek veya merkezi hükümetin teşvik sistemine güvenerek beklemek, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada bir çözüm yaratmayacaktır. Tam da bu çerçevede MHGF gibi diğer Sivil Toplum Kuruluşların ve bizlerin gerek teşvik sisteminde gerekse de batıdaki ve doğudaki Sivil Toplumların buluşması anlamında birlikte çalışarak yol alması gerekir.”

 

MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, 2012 yılında 11 dernek ve bin 500 üye ile kurulan federasyonun 30 dernek ve 9 bin 300 üyeye ulaştığını söyledi. Moda ve hazır giyim sektörünün ülke istihdamına ve ekonomisine ciddi katkı sunduğunu ifade etti.  Öztürk, “13’ncü Sektörel İletişim Toplantısı”nı Diyarbakır’da yapmalarının önemini şöyle anlattı: “Doğunun batıya ekmek için aş için gittiği bir dönemde biz batıyı doğuya tanıştırmaya getiriyoruz. Gelin tanışın, Diyarbakır’ın ciğerini yerken insanlarının yüreğini burada yerinde görün diyoruz. Diyarbakır sektörümüz için çok ciddi bir potansiyele sahip. Özellikle Tekstil İhtisas OSB’nin kurulması ile birlikte moda ve hazır giyimde Diyarbakır’ın cazibe merkezi olacağını düşünüyorum. Sektörümüzün doğru bir şekilde kümelenmesi gerekir. Şehirler kendi için birbiriyle rekabet değil partnerlikler oluşturması lazım. Birinde iplik varsa diğerinde kumaş olmalı. Pazılın bir parçası gibi; bir birine ihtiyaç duyacağı ama asla birbirini yok edeceği anlayışta olmamalı.” Dedi.

 

Toplantı,  Türk Eximbank Pazarlama Müdürü Örsan Özer’in güncel ihracat destek programları ile ilgili katılımcıları bilgilendirildi.

Toplantı Diyarbakır’ın Tekstil ve Hazır giyim potansiyeli ile sektörün imkanlarının değerlendirildiği panelin ardından son buldu.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz